Paminklinis ženklas – “Sūduvio” laivo inkaras atidengtas 2022 m. liepos 1 d. Laivo ir Vilkaviškio savivaldybės bendradarbiavimo istorija prasidėjo 1999 m. gruodžio 9 d., kai Lietuvos Karinių jūrų pajėgų laivas “Sūduvis” buvo pakrikštytas. Vilkaviškį, kaip laivo partnerį, parinko laivyno Ryšių su visuomene skyrius. Vilkaviškiečiai maloniai sutiko kvietimą. Krikšto dieną siautėjo štormas, tad ceremonija buvo sutrumpinta. Po oficialios ceremonijos, nugriaudėjus saliuto salvėms, susirinkę svečiai buvo pakviesti apžiūrėti laivo. Ypač pagarbiai buvo priimta laivo krikštamotė -tuometinė Vilkaviškio rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Brigita Pavalkienė, krikštatėviu tapo ir tuometinis savivaldybės meras Kovo 11-osios Akto signataras Jonas Mačys.
Laivas “Sūduvis” – ne tik Karinėms jūrų pajėgoms, bet ir visos Lietuvos istorijai svarbus objektas. Tai priešmininis laivas, kuris savotiškai davė pradžią būsimai mūsų laivyno integracijai į NATO . “Sūduvis” ir tos pačios klasės laivas “Kuršis” buvo pirmieji laivai, kurie Lietuvoje pradėjo stiprinti priešmininį pajėgumą. Šiandien lietuviai sulaukia nemažai NATO partnerių padėkų už pasiektą profesionalumo lygį, tačiau vargu ar taip būtų, jei Lietuva nebūtų turėjusi “Sūduvio”.
“Sūduvio” jūreiviai daug kartų lankėsi Vilkaviškyje, dalyvaudavo šventėse, lankydavosi mokyklose, Alvito globos namuose, Paežerių dvare. Apie vieną tokią išvyką šiltai prisimena laivo Ginkluotės karinės dalies vado pareigose dirbęs Antanas Mažūna: “Vizito pabaigoje viešėjome Ožkabaliuose esančioje Jono Basanavičiaus gimtinėje. Ten valgėme krosnyje keptą kugelį su vištiena. Iki šiol atsimenu, kad jis buvo labai skanus”. Ne viena vilkaviškiečių delegacija lankėsi laive, plaukdavo į jūrą, nuleisdavo vainikus žuvusiems jūreiviams atminti, rengdavo koncertus, kartu ragaudavo jūreiviškus patiekalus.
2021 m. gegužės 19 d. dalis “Sūduvio” įgulos nariai dar kartą apsilankė Vilkaviškyje. Šįkart jūreiviai atgabeno beveik 400 kilogramų sveriantį vieną iš laivo inkarų. Šią dovaną Suvalkijos miestui karininkai žadėjo seniai, o pats inkaras turėjo rasti vietą gražiai tvarkomose Vilkaviškio erdvėse ir tapti vienu iš miesto akcentų. Perduodamas laivo širdį – inkarą – Vilkaviškiui kpt. ltn. Liudas Šeputis kalbėjo: “Šį inkarą dovanojame tikėdamiesi ateityje pratęsti mūsų bendrystę. Norime, kad Vilkaviškio rajonas turėtų pagrindinį laivo simbolį, galima sakyti, jo širdį”. Atlikęs savo pareigą “Sūduvio “laivas perduotas Jūrų muziejui ir ten džiugins muziejaus lankytojus.
Taip ir įvyko 2022 m. liepos 1-ą dieną. Inkaras atgulė prie naujo Šeimenos upės pakrante nutiesto pėsčiųjų tako su tiltais. Ceremonijoje dalyvavo “Sūduvio” buvę kapitonai, Vilkaviškio meras Algirdas Neiberka ir mero pirmtakai buvę merai Algirdas Bagušinskas ir Algimantas Greimas.
Įdomūs faktai apie laivą M52 „Sūduvis“
1. Pastatytas Vakarų Vokietijoje buvusioje Brėmeno Burmesterio laivų statykloje 1956–1958 m. Vokietijos kariniam laivynui (vok. Bundesmarine). Pradėtas naudoti 1958 m.
2. Laivas priklauso „Lindau“ minų traluotojų klasei. Jo paskirtis – minų paieška, identifikavimas ir sunaikinimas.
3. M52 „Sūduvis“ korpusas yra iš braziliško ąžuolo, dekoruotas raudonmedžiu, o deniai – iš natūralaus tikmedžio. Įrenginiai laive pagaminti iš nemagnetinio metalo.
4. Pirminis laivo pavadinimas – M1071 „Koblenz“. Pavadintas Vokietijos miesto vardu.
5. 1978–1979 m. laivas modernizuotas iš minų traluotojo į minų paieškos laivą.
6. M52 „Sūduvis“ Lietuvos karinėse jūrų pajėgose tarnavo nuo 1999 m. birželio 22 d. Vokietija padovanojo jį Lietuvai, kaip valstybei siekiančiai integruotis į tarptautinę bendruomenę ir stiprinti karinį laivyną.
7. Vilkaviškis, vienas senųjų Sūduvos miestų, tapo Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivo M52 „Sūduvis“ krikšto miestu. Karinėse jūrų pajėgose yra gyva tradicija laivus vadinti istorinių Lietuvos kraštų vardais: „Žemaitis“, „Dzūkas“, „Aukštaitis“, „Sėlis“, „Jotvingis“, „Skalvis“, „Kuršis“ ir „Sūduvis“.
8. Lietuvos karinėse jūrų pajėgose M52 „Sūduvis“ tarnavo 22 metus: dalyvavo NATO projektuose, daugelyje tarptautinių ir nacionalinių pratybų bei operacijų.
9. 2021 m. Karinėse jūrų pajėgose laivas „išleistas į atsargą“.
10. Laivo tarnyba truko 63 metus. Visą laikotarpį laivas buvo eksploatuojamas pagal paskirtį, todėl išlaikė veikiančią autentišką įrangą ir tuo požiūriu yra unikalus Lietuvos jūrinio paveldo objektas.
Šaltiniai:
1. Grygelaitis, Andrius. Sūduvis: istorinis laivas, sujungęs Klaipėdą ir Vilkaviškį/ Andrius Grygelaitis. – MB Mažoji spaustuvė, 2022. – 157, [1] p: iliustr., nuotr.
2. Grygelaitis, Andrius. „Sūduvio“ įgula Vilkaviškio nepamiršta/ Andrius Grygelaitis. – Iliustr. – Rubrika: Lietuva – širdy// Santaka. – ISSN 1648-1895. – 2021, vas. 12, p. 2.
3. Mičiulienė, Eglė. Laivas pasiliko Klaipėdoje, o jo širdis – Vilkaviškyje/ Eglė Mičiulienė; autorės nuotr. – Iliustr.// Santaka. – ISSN 1648-1895. – 2021, geg. 21, p. 1, 5.
4. „Sūduvio” istorija įamžinta knygos puslapiuose. – Iliustr. // Santaka. – ISSN 1648-1895. – 2022, geg. 6, p. 1.
5. Bikauskaitė, D. Kokį laivą „Sūduvis” prisimena jame tarnavę kariai. 2021. Prieiga internete https://ve.lt/jura/koki-laiva-suduvis-prisimena-jame-tarnave-kariai-0
6. LAIVAS–MUZIEJUS „SŪDUVIS“. Prieiga internete https://muziejus.lt/lt/paslaugos/laivas-muziejus-m52-suduvis
7. Mičiulienė, E. Laivas pasiliko Klaipėdoje, o jo širdis – Vilkaviškyje. 2021. Prieiga internete https://www.santaka.info/?sidx=61539
8. „Sūduvio“ inkaras nuleistas Vilkaviškyje. 2022. Prieiga internete http://www.msavaite.lt/suduvio-inkaras-nuleistas-vilkaviskyje/
9. „Sūduvio“ istorija įamžinta knygos puslapiuose. 2022. Prieiga internete https://santaka.info/?sidx=65380&fbclid=IwAR0-jhtee8eOLIXWi-sYqv4lyxXvK0WOgB498BgfDliLc-woluJyd5CUddI
10. Vilkaviškio miesto erdves papuoš unikalus karinio laivo „Sūduvis“ (M52) inkaras. 2021. Prieiga internete https://vilkaviskis.lt/vilkaviskio-miesto-erdves-papuos-unikalus-karinio-laivo-suduvis-m52-inkaras/
11. Vilkaviškyje, take palei Šeimeną, atidengtas Inkaras. 2022. Prieiga internete https://vilkaviskis.lt/vilkaviskyje-take-palei-seimena-atidengtas-inkaras/
Last modified: 2023 5 gegužės