2020 kovo 20 dieną atidaryta Vilkaviškio  autobusų stotis vykdo ne tik susisiekimo infrastruktūros funkciją, bet ir sprendžia tam tikrą socialinę užduotį. Kovo mėnesį stotis atverta tyliai, oficialus iškilmingas stoties atidarymas įvyko 2020 birželio 11 d.

Autobusų stoties funkciją čia papildo prekybos, smulkiojo bei aptarnavimo verslo įstaigos  padėjo savivaldybei sukurti naujas darbo vietas regione.

Medžiai tapo neatsiejama pastato erdvės dalimi. Pastato santykis su aplinka yra labai glaudus, o sąlytis su gamta – išskirtinis. Sugalvota ir įgyvendinta praeinamo pastato funkcinė idėja situacijos trūkumus pavertė projekto išskirtinumu – trikampio formos sklypo erdvė „sugėrė“ pastatą, o pastatas susiliejo su sklype esančia gamta sukurdamas parką ir miestelio viešąją erdvę pastato viduje. 

Išskirtinės architektūros pastatas, kuriame architekto sumanymu sklype augantys seni medžiai yra integruoti į pastato struktūrą, pasiūlė miesteliui naują viešąją erdvę po stogu, kuri  ne tik panaikina ribą tarp pastato vidaus ir jo išorės, bet ir suteikia šiai vietai daugiau funkcinių galimybių – erdvėje gali vykti koncertai, vaidinimai, vietinių ūkininkų maisto degustacijos, veikti lauko kavinės. Balta spalva statiniui suteikia lengvumo jausmą, subtilus šviesos ir šešėlių žaismas pastato architektūroje vaidina ypatingą vaidmenį ir kuria parkams būdingos architektūros statinio įvaizdį, dideli  stiklo fasaduose leidžia pajusti gamtos įtaką būnant pastato viduje, pastato idėją ir architektūrinį sprendimą paryškina pasirinktos paprastos ir ilgaamžės natūralios statybinės ir apdailos medžiagos – betonas, stiklas, dažytas aliuminis.

Stotyje įrengtos šešios dengtos išvykimo ir dvi atvykimo aikštelės, autobusų važiavimo laikas matomas informaciniuose ekranuose. Keleivių laukimo salėje įrengtos krovimo vietos telefonui ir kompiuteriui.

Pirmoji autobusų stotis Vilkaviškyje buvo įrengta dabartinėje Gedimino gatvėje, tarp tilto per Šeimeną ir Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Aplankymo katedros. 1930 m. lapkričio 15 dieną sutartį dėl autobusų stoties steigimo pasirašė Vilkaviškio miesto valdyba ir E. M. Pustopedskio įpėdiniai Eliašas, Mordchelis ir Moisiejus Pustopedskiai (taip ir rašoma sutartyje, kurios nuorašas saugomas LCVA – aut.). Stotis buvo įkurta Pustopedskiams priklausančių namų, stovėjusių Gedimino g. (Nr. 7, 9 ir 11), kieme. Buvo įrengtas apšvietimas, plovykla ir galimybė prisipūsti padangas.

Pokario laikotarpiu kurį laiką Vilkaviškyje nebuvo savarankiškos autobusų stoties. Veikė Vilkaviškio Autokolona, kuri 1962 m. pervadinta į savarankišką Vilkaviškio autotransporto kontorą. Turėjo 105 automobilius, iš kurių 88 sunkvežimiai, 2 krovininiai taksi, 1 ūkinis (administracinis) ir 15 autobusų KAG-3. Stotis pradėta statyti dabartinės stoties vietoje 1957 m.. Ją statė Kybartų autokelių eksploatacijos valdyba, darbų vykdytojas Butauskas. Tai tipinis mažų miestelių (pvz. Kybartuose, Skaudvilėje, Varniuose) autopavilijonas su trimis patalpomis. Fasadas priešingai dabartinei stočiai buvo nukreiptas į miesto centrą, bet be aikštelių su kryptimis autobusams įvažiuoti. Ne autobusai laukė važiuojančių, bet keleiviai bėgiojo prie jų. Vėliau aikšteles įrengė. 2005 metais UAB „Vilkaviškio autobusų parkas“ vadovu tapo Algimantas Ankevičius. Naujam Direktoriui pavyko atgaivinti sunkiai besiverčiančią bendrovę ir paversti ją patraukliu objektu naujiesiems pirkėjams. 

2010 m. vasario mėn., kada UAB „Kautra“ nupirko Vilkaviškio autobusų parką ir rekonstravo autobusų stotį, viduje įmontavo seno autobuso priekį.

VILKAVIŠKIO AUTOBUSŲ STOTIS – Vytauto g. 103, Vilkaviškis 70118, Lietuva

  • Projekto architektas Gintaras Balčytis
  • Rangovas UAB „Vilkasta“
  • Sklypo plotas 11 297 m2
  • Pastato plotas 2 146 m2
  • Projektavimas ir statyba 2016-2020

APDOVANOJIMAI:

  • Kauno architektūros parodos “Architektūra: Kaunas 2020” DOPLOMAS „Geriausias 2020 m. visuomeninis pastatas“.
  • Lietuvos šiuolaikinės architektūros apdovanojimai “Žvilgsnis į save 2019-2020” – pagrindinis apdovanojimas METRAS 1/5.
  • Projektas nominuotas Mies van der Rohe 2022 prizui gauti.

Šaltiniai:

(Visited 45 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Close Search Window