[Gimė 1931 08 16 Lauckaimyje, netoli Naumiesčio]. Inžinierius, kraštotyrininkas. Baigė Kauno politechnikos institutą, dirbo profesinio-techninio mokymo valdyboje Mokymo-gamybos skyriaus viršininku. Vilniaus šlifavimo staklių gamykloje vyr. energetiku. Čia šešiolika R.Treiderio darbų buvo pripažinti išradimais.

Ypač daug dėmesio skyrė V.Kudirkos asmenybei, dalyvauja visuose su juo susijusiuose renginiuose ir įvykiuose. Jis yra tas žmogus, kuris sugrąžino Lietuvos himno tekstui vienintelę raidę ir pasakė, kad bent jau himną giedant „žydėtų vienybė”, kad lietuviai vieningai tartų žodžius „saulė Lietuvoj”, o ne „saulė Lietuvos”, kaip daugelis giedojo ligi tol…”

1991 m. buvo vienu iš Vinco Kudirkos fondo steigėjų. Fondo tikslas – įgyvendinti dar 1924 m. kilusią idėją pastatyti muziejų Vincui Kudirkai. Muziejus atidarytas 1998 m.

2005 m. su prof. G.Čėsniu ir istorike B.Kulnyte gimė knyga „Lietuvos himnas”. 2006 m. išleido knygą „Vinco Kudirkos vidurinė mokykla stalinizmo metais”, 2011 m. – „Lietuvos himno gimtinė”. 2014 m. su Lietuvos nacionaliniu muziejumi parengė parodą „Tautiškos giesmės” kelias į tautą”. Tuo pačiu pavadinimu išleista ir knyga. 2015 m. kartu su prof. G.Čepaitiene parengė ir išleidos monografiją „Kudirkos Naumiestis: praeitis ir dabartis”. Recenzavo A.Miškinio knygą „Kudirkos Naumiestis”. Yra vienas iš R.Koženiauskienės knygos „Būkim šviesos ir tiesos vaikai” recenzentų.

Maždaug trečdalis R.Treiderio surinktų ir nupirktų eksponatų yra tapę V.Kudirkos muziejaus nuosavybe. Jo archyvuose galima rasti ikonografinės medžiagos apie Kudirkos Naumiestį ir keletą „Varpo” originalų, kurių neturi niekas Lietuvoje. Dalis jų sugulė į knygą „Lietuvos himno gimtinė”, dalis saugoma būsimiesiems knygos apie „Tautiškąją giesmę” leidimams.

Už nuopelnus tyrinėjant, saugant Kudirkos Naumiesčio istoriją, 2004 m. įteiktas „Varpo” apdovanojimas, 2016 m. suteiktas Šakių Garbės piliečio vardas.

Šaltiniai:

  1. Literatūrinis Šakių kraštas: informacinis leidinys/ [Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka]; [sudarytojai L. Eringienė, I. Jonuškienė, O. Jasinskienė, N. Mureikienė, R. Višinskaitė]. – Šakiai: [Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka]; Kaunas: V3 studija, 2022 ([Kaunas]: Regrafas). – 335, [1] p.: iliustr., faks., portr.; 24 cm.
(Visited 6 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Close Search Window