[gimė 1923 m. Pakalnių kaime, Vištyčio sen. – 2009 10 26] – smuikininkas. Pakalnių kaime gavo pačias pirmąsias muzikos pamokas – ir ne bet kur, o Pakalnių kaimo styginių orkestre, kuriam vadovavo gabus smuikininkas Juozas Navikauskas. Išleistoje Gailos Kirdienės knygoje „Smuikas ir smuikavimas“, pasakojama ir apie K. Augustaitį, kaip instrumentinės muzikos pateikėją. Pati Gaila pas Kazimierą net iš Vilniaus atvažiuodavo tradicinio smuikavimo mokytis. Išleidusi knygą, įrašiusi padėkojimą, perdavė ją pateikėjui. Griūvant sovietinei santvarkai, pasipylė folkloro rinkėjai, užrašinėtojai. Ir po vieną, ir grupėmis ėjo per kaimus, miestelius rinkdami po dainą, šokį, instrumentinį kūrinį. Daugelis jų apsilankė ir pas Kazimierą, tada dar gyvenusį Vartų kaime, ant kalno. Viename kambaryje išdėlioti instrumentai: smuikas (pagal Kazimierą – smuikė), armonikos, mandolina, lūpinė armonikėlė, akordeonas. Vėliau vyras prie būgno susikonstravo pedalą, kad galėtų mušti ritmą koja ir būtų laisvos rankos. Ir ne tik muziką išmanė šis žmogus. Kadangi turėjo puikią atmintį, daug ką atsiminė ir visiems pasakojo. Ne be reikalo ekspedicijų dalyviai Augustaitį „enciklopedija“ vadino.

Kazimieras ir pats seniai užrašinėjo kūrinius iš dar vyresnių muzikantų M. Šitkausko, P. Vaškevičiaus. Dainų šventėse, „Balticos“ festivaliuose Vilniuje K. Augustaitis buvo nuolatinis dalyvis. Šių švenčių metu Kazimieras visada buvo žurnalistų dėmesio centre. K. Augustaitis dalyvavo Kybartų reabilitacinių menų centro „Gyvybės jėga“ programose, Vištytyje grojo folkloro ansamblyje „Šilojai“ bei kaimo kapeloje „Vištytis“. Didelį turtą Kazimieras paliko entokultūros fondams, šios srities mokslininkams. Lietuvos muzikos akademijos, Literatūros ir tautosakos instituto ekspedicijų metu apie smuikorius padaryti vaizdo ir garso įrašai saugomi šalies valstybiniuose folkloro archyvuose.

Šaltiniai:

  1. Skinkienė, Nijolė. Smuiko melodija nutrūko, bet muzikantas paliko didžiulį turtą. – Iliustr. / Nijolė Skinkienė // Santaka. – 2009, Spal. 29, p. 3.
  2. Bubnytė, I. Suvalkijos regiono tradicinio smuikavimo ypatumai XX a. Bakalauro darbas. 2015. Prieiga internete http://www.etnomuzikologija.lt/wp-content/uploads/2018/10/Suvalkijos_regiono_tradicinio_smuikavimo_ypatumai_XX_a._Ievos_Bubnytes_bakalauro_darbas.pdf
  3. Pavlovienė, B. Kazimieras Augustaitis – smuikininkas nuo ketverių metų. 2008. Prieiga internete https://www.santaka.info/index.php?sidx=10659
(Visited 4 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Close Search Window