Vilkaviškio geležinkelio stotis, kaip ir kitos pastatytos ruože Lentvaris-Virbalis, pradėjo veikti 1861 m. Iškilmingas atidarymas įvyko 1961 m. balandžio 28 d. Pirmasis stoties pastatas buvo medinis ir šildomas septyniomis krosnimis. 1915 m. pastatyta laikina medinė geležinkelio stotis buvo sunaikinta Pirmojo pasaulinio karo metu. Dabartinė Vilkaviškio geležinkelio stotis buvo pastatyta 1925 metais pagal architekto E.Fryko projektą moderno stiliumi. Šis architektas projektavo ir Marijampolės geležinkelio stotį bei Sasnavos bažnyčią. Vilkaviškio geležinkelio stoties statinių kompleksas įrašytas į kultūros vertybių registrą. Jai būdingi arkiniai langai, tokie pat kasų langeliai. Tai viena originaliausių geležinkelio stočių Lietuvoje, savo laiku ji išsiskyrė šiuolaikiškumu ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
2005 m. atlikta stoties rekonstrukcija. Jos metu keliami ypatingi reikalavimai: kur įmanoma, išsaugota autentika, kai kuriose patalpose paliktos senųjų plytelių grindys, palikti atrestauruoti kai kurie senieji langai, gaminant naujus išlaikomas tas pats stilius. Išlaikyta autentiška stoties pastato išorės ir jo vidaus salių bei kitų patalpų apdaila. Ankstesnės spalvos buvo nustatytos atliekant polichrominius tyrimus. Stotį puošusios dekoratyvinės detalės atkurtos vadovaujantis išlikusiomis nuotraukomis ir kitais archyviniais dokumentais. Stoties rekonstrukcija kainavo daugiau nei 3 mln. litų.


Šaltiniai:

  1. Pavlovienė, B. Pasikeitė ir išgražėjo Vilkaviškio geležinkelio stotis/ Birutė Pavlovienė; Romo Čėplos nuotr.// Santaka. 2005, gruod. 1, p. 1.
  2. Vosylienė, Č. Prisiminimų duris pravėrus…: Skirta Giedrių kaimo 90-mečiui. Marijampolė: UAB Idėjų dirbtuvės, 2014.
  3. Dabašinskienė, I. Edmundo Alfonso Fryko architektūrinis palikimas: geležinkelio stotys. ACTA ACADEMIAE ARTIUM VILNENSIS. 2017, p. 267-278. Prieiga internete https://leidykla.vda.lt
  4. Pavlovienė, B. Pasikeitė ir išgražėjo Vilkaviškio geležinkelio stotis/ Birutė Pavlovienė; Romo Čėplos nuotr.// Santaka. 2005, lapkr. 30. Prieiga internete https://www.santaka.info
  5. Rekonstruota Vilkaviškio geležinkelio stotis. 2005. Prieiga internete https://www.delfi.lt
  6. Traukiniu po Lietuvą: svetinga raudonų plytų Suvalkija. 2016. Prieiga internete https://www.15min.lt
    _____
(Visited 74 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Close Search Window